reklama

Bez hraníc

Počuli ste už o ocenení Srdce bez hraníc ? O tom, že ho v piatok minulý týždeň prevzali také osobnosti ako prof. Michal Novák či kňaz Anton Srholec ? Asi mi poviete nie. A to ma mrzí. To, že médiá selektujú politikov, ich názory, na to si pomaly i keď s nevôľou musím zvykať. Ako však pochopiť to, že médiá selektujú i to, ktoré osobnosti z oblasti zdravotníctva, sociálnej oblasti, humanity a krásnych ľudských počinov sú hodné povšimnutia a „láskavej pozornosti" z ich strany?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Náš kraj sa rozhodol založiť tradíciu udeľovania ceny Srdce bez hraníc osobnostiam, neziskovým organizáciám, obciam, mestám, či iným inštitúciám, ktoré významným alebo originálnym spôsobom pomohli či pomáhajú konkrétnym ľuďom alebo skupinám ľudí z Bratislavského kraja. Som veľmi sklamaný z toho, že médiá nepovažovali za vhodné (?) či zaujímavé (?) si týchto ocenených taktiež všimnúť. Mesto, obec či kraj netvoria ulice, domy a sochy... Tvoria ho predovšetkým ľudia, ktorí v ňom žijú. A nám je cťou na nich poukázať, poďakovať s im, vzdať im hold a tým možno motivovať či inšpirovať čo najviac ľudí, organizácií, či inštitúcii k pomoci a k ohľaduplnosti voči slabším a ohrozeným skupinám.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľmi si cením napr. pani doktorku Evu Sirackú, prezidentku Ligy proti rakovine (dokonca i náš kraj jej v minulosti odovzdal najvyššie ocenenie - Výročnú cenu Samuela Zocha) ako aj ostatných nositeľov vyznamenania Bratislavská čučoriedka a vážim si aj konanie vedenia mesta, ktoré takúto cenu každoročne odovzdáva. Ale keďže odovzdávanie oboch ocenení nasledovalo len deň po sebe a noviny i televízie boli plné len jedného z nich, musel som si klásť otázku - Prečo? Žiaľ, odpoveď som nenašiel. ..

Aj preto využívam aj túto príležitosť na to, aby som tým osobnostiam, ktoré sú od uplynulého piatku nositeľmi ocenenia Srdce bez hraníc vyjadril svoju úctu, uznanie a poďakovanie. V kategórii pomoc a starostlivosť o deti to je špeciálna pedagogička Veronika Košťányová z Bratislavy - celý svoj život zasvätila práci s deťmi, predovšetkým s deťmi s mentálnym postihnutím. Nad rámec svojej práce pomáha žiakom pri integrácii na bežných stredných školách po absolvovaní špeciálnych škôl a venuje sa aj práci s rodinami týchto detí. V minulosti presadila mnohé významné zmeny, týkajúce sa koncepcie stredoškolského vzdelávania detí s ľahkým mentálnym postihnutím a pomohla k vzniku niektorých učebných odborov pre tieto deti. V kategórii pomoc a starostlivosť o seniorov je ocenenou liečebná pedagogička Mária Wirth z Bratislavy - venuje sa profesionálne a často aj vo voľnom čase seniorom a seniorom postihnutým Alzheimerovou chorobou. Práca je náročná na psychické aj fyzické nasadenie. Pre mladých ľudí nebýva práca so seniormi príťažlivá, výsledky nie sú hmatateľné a vidí ich len ten, kto rozumie a vie, koľko úsilia si vyžiadala. Ona však svojej práci dáva iskru, príťažlivosť, lásku. V kategórii pomoc a starostlivosť o ľudí s postihnutím je to nezisková organizácia Dom Svitania Jakubov - poskytuje komplexné služby, prácu, neformálne vzdelávanie, tréningy, exkurzie, mimopracovné aktivity a iné. Dom Svitania každý rok prijíma do chránenej dielne nových zamestnancov so zdravotným, najmä mentálnym postihnutím. V súčasnej dobe zamestnáva 18 mladých ľudí s postihnutím. V kategórii pomoc a starostlivosť o opustených ocenenie prevzal kňaz Anton Srholec - v celom našom regióne ba i na celom Slovensku ho poznajú ako kňaza, poznajú ho pre jeho pastoračnú prácu zameranú na kultúru slova a na prácu s mládežou. Má za sebou väzenie, roky v najťažších robotníckych povolaniach, vyšetrovanie i perzekúciu zo strany štátu. Nič z toho ho neodradilo od toho, zostať človekom a snažiť sa pomáhať iným. Dlhodobo obetavo "slúži" tým, ktorí sú na okraji spoločnosti. Má ľudský prístup postavený na vysoko humánnych princípoch, ktoré presahujú akúkoľvek ideológiu. Špeciálnu cenu Srdce bez hraníc v tomto roku prevzal prof. Michal Novák, vďaka ktorému Slovensko patrí medzi európske mocnosti vo výskume Alzheimerovej choroby, zaradil sa dokonca medzi objaviteľov pravdepodobného pôvodcu tejto "choroby 21. storočia". Stál pri vzniku Neuroimunologického ústavu SAV, založil Nadáciu Memory a podieľal sa na založení Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti. Pôsobí doma i v zahraničí, citujú ho v mnohých zahraničných publikáciách. Je nositeľom viacerých ocenení.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Takže im ďakujem vďaka tomu, že existuje blog, ktorý má to srdce, že neuznáva hranice médií.

Vladimír Bajan

Vladimír Bajan

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja, bývalý starosta Petržalky, bývalý poslanec Národnej rady SR. Milovník folklóru, futbalu a športu všeobecne. Človek, ktorý žije tu a teraz. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu